Haber

‘Listelere tepki gösterip tercihlerini değiştirebilecek seçmenler sınırlı’

ANKARA – Seçimlere sayılı günler kala kamuoyunun merakla beklediği siyasi partilerin meclis listeleri açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu’na sunulan listelerin ardından adaylara da yansımalar oldu.

İttifakların ve siyasi partilerin yarışacağı milletvekili adaylarına değer veren kanaat araştırmacıları ve siyaset bilimcilere göre, seçmen tepki gösterse de listelerin oy verme davranışını değiştirmedeki etkisi sınırlı. AK Parti’nin siyasi aktör üretemediğini, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipe bırakılması halinde Meclis çoğunluğunun daha değerli olacağını ve listelerin bu etkiyle hazırlandığını belirten araştırmacılara göre muhalefet, kazanmak için oy kaybını en aza indirmelidir.

‘PARTİLERİN SİYASİ HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BAŞKA ŞANSLARI OLMADI’

Siyasi bağlantıcı İbrahim Uslu’ya göre MHP ve TİP dışındaki partiler, seçmenin aşina olmadığı bir liste modeli üzerinde çalışmak zorunda kaldı. 2018 Genel Seçimlerinde ittifaka rağmen partilerin farklı listeler ve diğer cumhurbaşkanı adayları ile karşı karşıya kaldıklarını, Millet İttifakı kanadının bu formülle beklenen milletvekili sayısına ulaşamadığını belirten Uslu, “Bu seçimde partiler hem sisteme uyum sağlamaya ve siyasi matematik tarafları zorlamaya başladı. . Artan parti sayısı ve çok sayıda partiye dağılan seçmen nedeniyle partilerin siyasi hedeflerine ulaşmak için başka şansları kalmamıştır. Uslu şöyle devam etti:

“MHP sisteme uyum sağlayamadı ve kendini dışarıda tuttu ama AKP, HÜDA Par, DSP ile ortak liste hazırlamak zorunda kaldı. Bu AKP’nin yaşamadığı bir şeydi. Asıl sıkıntı Millet İttifakı ile Emek ve İşçi Partisi içinde yaşandı. Hürriyet İttifakı TİP eski usulle gitmeyi tercih etti ÂLÂ Partisi CHP ile kısmen ancak kısmen işbirliği yaptı ama Millet İttifakı çok geniş bir ittifak listesi hazırladı Partiler uyum sürecini büyük ölçüde atlatarak ittifakın sağladığı avantajı kullanmaya başladılar Ancak seçmen bu kez tuhaf karşılamaya başladı”Seçmenler bunun bir ittifak listesi olduğunu hala anlayamadılar ve CHP’lilerin listesi olduğunu düşünüyorlar. Seçimden sonra herkes kendi partisi çatısı altında dönecek. Tek tek adaylara odaklanmak yerine partilerin ittifak sistemine uyum sağlamak zorunda olduklarına odaklanmak gerekiyor.”

Siyasi iletişimci İbrahim Uslu


‘LİSTELERE CEVAP VEREN VE PARTİ TERCİHİNİ DEĞİŞTİREN SEÇMEN SAYISI SINIRLIDIR’

Aday listelerine bakıp oy tercihini değiştiren seçmen sayısının çok az olacağını ifade eden Uslu, “Bunun Türkiye genelini etkileyeceğini düşünmüyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Partiler neden bu ittifak sistemine başvurduklarını açıklayacak ve seçmen anlayacaktır. CHP 2018’de tek listeyle çıktı ve 2018 seçimlerinin sonuçlarını biliyoruz. Sonuçların 2018 olmasın diye bu sefer farklı bir şey yapmak gerekiyordu. Seçmen 2018 sonuçlarından memnunsa aynısının yapılmasını talep edebilir. Ancak 2018 sonuçlarından memnun değilse, bu sefer tam tersi olmasını istiyorsa yeni bir şeyler yapılması gerekiyordu. Listelere tepki gösterecek, parti tercihini değiştirecek seçmen sayısının sınırlı kalacağını düşünüyorum.”

‘Muhalefet OY KAYBINI EN AZA İNDİRMELİ’

Sosyal Etki Çalışmaları Merkezi (TEAM) Başkanı Ulaş Tol’a göre, milletvekili listelerinden sonra kamuoyunda tepkilerin artması doğal. Sınırlı sayıda milletvekili seçileceğini ve beklentisi olan çok kişinin olduğunu belirten Tol, “Parti teşkilatları başta olmak üzere toplumun her kesiminden beklentiler var. Beklentinin maksimum olması doğaldır.”

Listelerin seçmenin gözünde oy tercihini değiştirmede pek bir etkisinin olmadığını belirten Tol, “İttifakların bizzat moral etkisi var. Cumhur İttifakı ‘Biz o kadar sıkışıp kalmadık, herkes bizi bırakmıyor’ demeye kalktığı için küçük partilerle aramaya başladı. Birçoğunun seçmen yanıtı olmamasına rağmen bunu denedi.”

Listelerin ana gündeminin “meclis çoğunluğu nasıl elde edilir” sorusu bağlamında şekillendiğini belirten Tol, kamuoyunda hükümetin ortak listeyle seçimlere gireceği yönünde bir beklenti olduğunu hatırlattı. “MHP’nin kurumsal kimliği önemlidir” diyerek bu yolu seçmediğini söyledi. Bu durumun Cumhur İttifakı’nın yeni seçim sistemiyle sağladığı “avantajı” artırma seçeneğini azalttığını belirten Tol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cevap olarak Millet İttifakı ortak liste yaptı. Bu zor bir karar. Partiler oy oranlarını görmek, adaylarını ortaya koymak ve sahada siyaset yapmak istiyor. Öte yandan beş parti de AK Parti çatısı altında yarışıyor. CHP ile YETER PARTİSİ 16 yerde uzlaşıya vardı.Bu 16 yerden bazılarında “Fark eder, bazılarında etmez. Kampanya ile muhalefetin Meclis çoğunluğu için oylarını sürdürmesi ve biraz artırması gerekiyor. Son Vatan Partisi’nin yükselişi azaldı, ancak oy kaybının en aza indirilmesi gerekiyor.”

Sosyal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) Başkanı Ulaş Tol


‘CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İKİNCİ NESİLE BIRAKILIRSA ÇOĞUNLUĞU KİMİN KAZANACAĞI ÇOK KESİN OLABİLİR’

Partilerin meclis listelerinde “çok çoğulcu bir sistem” olmaması nedeniyle yansımaların olduğunu belirten Tol, “Halk, birçok konuda her şeyi demokratik bir ortama ertelemekten ve sahiplenmekten bıktı. Bunu da anlıyorum. .”

Ortaya çıkan listelerin iktidar ve muhalefet açısından avantaj ve dezavantajlarına ilişkin Tol, “Muhalefet seçimler için bir tık daha avantajlı görünüyor ama saha verilerine baktığımızda çok rahat olduğunu söyleyemem. Bütün bu ittifak marifetlerine rağmen meclis çoğunluğunu elde edemedi. İstikrar durumu bir konuşma meselesidir. Ülke Partisi’nin ani yükselişi ve yükseliş trendi nasıl bir seyir izleyecek, kampanyanın etkileri değerli olacaktır. Oylarını korur ve yükseltirse bu istikrar durumu bozulur. Bu neden buna değer? Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci türe düşerse, Meclis’te çoğunluğu kimin aldığı çok belirleyici olabilir. O yüzden muhalefet bunun etkisini önemsemeli” dedi.

‘SEÇİMİN DEVA PARTİ’NİN CAZİBE MERKEZİ OLMASI İÇİN BİRAZ KESİNLİKLE İSTENMESİ GEREKLİ’

Operasyonel Toplumsal Araştırmalar Merkezi Genel Koordinatörü Derya Kömürcü’ye göre, Cumhur İttifakı açısından yeni seçim yasasını çıkarma motivasyonu ortadan kalkmış görünüyor. Kömürcü, Cumhur İttifakı’nın Millet İttifakı’nın ortak liste yapamayacağı inancıyla seçim sistemini gündeme getirdiğini ve bir avantaj beklediğini belirterek, “Bu noktada görüyoruz ki AK Parti ve MHP liste yapamıyor. . Burada ana listeleri birleştiremeyen milletvekillerini kaybedecek olan Cumhur İttifakı olacak gibi görünüyor.”

Yaptıkları simülasyonlara göre Cumhur İttifakı’nın ortak liste çıkaramaması nedeniyle 15-20 arasında milletvekili kaybedebileceğini söyleyen Kömürcü, “Burada MHP kendi kurumsal kimliğini güçlendirme endişesi başladı. Cumhur İttifakı içindeki gelişmeler nedeniyle. Hem Cumhur İttifakı’nda hem de Millet İttifakı’nda ortaya çıkan durum, seçim sonrası döneme hazırlık olarak görülmelidir. Kömürcü şöyle devam etti:

“Parlamenter sisteme geçersek parlamentoda nasıl daha güçlü oluruz’ çalışmalarını da partiler yapmışlardır. Cumhur İttifakını bir kenara bırakıyorum. Millet İttifakı için CHP listelerinde bu kontenjanların açılacağını biliyorduk. Bu rakamlar beni şaşırtmadı. Sadece bazı tercih edilen yerler ve bazı yerlerdeki ağırlaşma çekicidir. Örneğin İstanbul 1. ilçesinin Millet İttifakı’nın beş olarak seçilebilen diğer partilerine verilmesi CHP seçmeninde tepkiye neden olabilir. Bu da özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi çok milletvekili olan yerlerde Memleket Partisi ve Türkiye Kurmay Partisi lehine bir kaymaya yol açabilir diye düşünüyorum. Ancak Vatan Partisi’nin bir baraj sorunu var gibi görünüyor. Bu nedenle son düzlükte yaşananlar daha sonra değerlendirilmelidir. Gördüğüm kadarıyla DEVA, Gelecek Partisi ve SAADET’in Meclis açılınca bir küme oluşturacak kadar milletvekili çıkarması için çaba harcandı. Bu çok değerli. Görünüşe göre böyle bir hazırlık var. Seçimden sonra ortaya çıkabilecek tabloya göre Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanlığını kazanması halinde DEVA Partisi’nin çekim merkezi olabilmesi için seçimden biraz daha güçlü çıkması istenmiş görünüyor.”

Derya Kömürcü, Operasyon ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Genel Koordinatörü

‘YÜZ AVUKAT’

Yeşiller ve Sol Parti’nin İstanbul’daki adaylarının “neyi getirip götüreceğini bilemediğini” belirten Kömürcü, kamuoyunda tepki olduğunu belirterek, “HDP seçmeninin partililiği seçimde çok dalgalanma göstermiyor. oylama tercihinde istişare. Dolayısıyla çok büyük bir avantaj ve dezavantaj durumu görmedim. 100 proxy hedefi biraz abartılı gibi görünse de proxy sayısının mevcut proxy sayısının altına düşmeyeceği ve 5-10 proxy artacağı söylenebilir.

‘AK PARTİ YENİ PERSONEL VE ​​AKTÖRLER ÜRETEMİYOR’

Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun’a göre Kürt seçmenin yoğun olduğu bölgede hem HDP’nin hem de AK Parti’nin vekil listeleri bazı isimler dışında bilinen, tepki üreten isimler değil. Seçimlerden sonra yeterli bir meclis kümesinin oluşturulmasında HDP listesinin daha etkili olabileceğini söyleyen Girasun, “Bugün itibarıyla seçmene tekabül eden, bilinen bir HDP vekil listesi görmedik.”

AK Parti’nin uzun süredir siyasi aktör üretemediğini belirten Girasun, “Diyarbakır’da Galip Ensarioğlu dışında siyasi muadili olan tanınmış isim yok. Ensarioğlu aynı zamanda eski bir siyasi aktör. Bu bize AK Parti’nin bir kadro krizi yaşadığını söylüyor. AK Parti yeni kadro ve aktör üretemiyor. Kadrolar eski isimler üzerinden oluşuyor. Eski isimler arasında özgül ağırlığı olan bir isim yoktur. Kalmadı”.

Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun


‘LİSTELERİN SEÇMEN DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ SINIRLI’

Kürt seçmenin yoğun olarak yaşadığı bölgede Millet İttifakı’nın listelerinin iyi olduğunu dile getiren Girasun, heyetin istikrarlı ve maksimum fayda sağlayacak şekilde bir liste hazırladığını belirterek, “Özellikle Van’da CHP İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu güçlü bir teşkilat yapısı oluşturmuştu. . O artık bir aday. ÂLÂ Partisi’nin adayının Van’da oy alması mümkün. Sezgin Tanrıkulu Diyarbakır’a geldi. Kürt siyasetinde tanınan bir isim. Burada da sinerji yaratabilir. İkinci sırada ise AK Parti eski Milletvekili Ali İhsan Merdanoğlu var.” Girasun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Listelerin seçmen davranışı üzerindeki etkisi sınırlıdır. Daha fazla sinerji ve manevi etki yaratabilir. Bugün itibariyle hiçbir siyasi partinin seçmen davranışını büyük ölçüde değiştirecek ve hareketliliğe neden olacak bir listesi yok. Ancak Millet İttifakı, maksimum fayda sağlayan bir liste sağlamada daha başarılı olmuştur. Daha çok parti ve aktörün bir araya gelmesiyle gelen hassas bir istikrar var. Sürpriz sonuçlar beklemiyoruz. Millet İttifakı’nın Diyarbakır’a ikinci milletvekili alması sürpriz olur. HDP’nin 10. milletvekili olması sürpriz olur. AK Parti’nin dördüncü milletvekilini alması sürpriz olur.”

adana-escort
adiyaman-escort
afyon-escort
agri-escort
amasya-escort
ankara-escort
antalya-escort
artvin-escort
aydin-escort
balikesir-escort
bilecik-escort
bingol-escort
bitlis-escort
bolu-escort
burdur-escort
bursa-escort
canakkale-escort
cankiri-escort
corum-escort
denizli-escort
diyarbakir-escort
edirne-escort
elazig-escort
erzurum-escort
erzincan-escort
eskisehir-escort
gaziantep-escort
giresun-escort
gumushane-escort
hatay-escort
isparta-escort
mersin-escort
kars-escort
kastamonu-escort
kayseri-escort
kirklareli-escort
kirsehir-escort
kocaeli-escort
konya-escort
kutahya-escort
malatya-escort
manisa-escort
maras-escort
mardin-escort
mugla-escort
mus-escort
nevsehir-escort
nigde-escort
ordu-escort
rize-escort
sakarya-escort
samsun-escort
siirt-escort
sinop-escort
sivas-escort
tekirdag-escort
tokat-escort
trabzon-escort
tunceli-escort
urfa-escort
usak-escort
van-escort
yozgat-escort
zonguldak-escort
aksaray-escort
bayburt-escort
karaman-escort
kirikkale-escort
batman-escort
sirnak-escort
bartin-escort
ardahan-escort
igdir-escort
yalova-escort
karabuk-escort
kilis-escort
osmaniye-escort
duzce-escort
istanbul-escort
izmir-escort
kibris-escort
beylikduzu-escort

buca-escort
bornova-escort
konak-escort
karsiyaka-escort
cesme-escort
gaziemir-escort
balcova-escort
alanya-escort
manavgat-escort
konyaalti-escort
marmaris-escort
milas-escort
fethiye-escort
bodrum-escort
koycegiz-escort
kusadasi-escort
nazilli-escort
salihli-escort
didim-escort
kemer-escort
akhisar-escort
corlu-escort
cerkezkoy-escort
tarsus-escort
iskenderun-escort
sahinbey-escort
antakya-escort
esenyurt-escort
seyhan-escort
osmangazi-escort
kucukcekmece-escort
selcuklu-escort
ilkadim-escort
gebze-escort
polatli-escort
dalyan-escort
kumluca-escort
cankaya-escort
anamur-escort
cukurova-escort
yuregir-escort
torbali-escort
besiktas-escort
tuzla-escort
urla-escort
inegol-escort
aliaga-escort
luleburgaz-escort
biga-escort
ayvalik-escort
bandirma-escort
edremit-escort
girne-escort
lefkosa-escort
kesan-escort
siverek-escort
karakopru-escort
viransehir-escort
sehitkamil-escort
karabaglar-escort
bayrakli-escort
etimesgut-escort
mamak-escort
sincan-escort
altindag-escort
kepez-escort
aksu-escort
cigli-escort
menemen-escort
turgutlu-escort
defne-escort
karatay-escort
meram-escort
eregli-escort
mezitli-escort
yenisehir-escort
erdemli-escort
nilufer-escort
lara-escort
ortaca-escort
odunpazari-escort
tire-escort
gorukle-escort
atakum-escort
serdivan-escort
yakutiye-escort
akyazi-escort
dikili-escort
ortahisar-escort
soke-escort
datca-escort
kas-escort
serik-escort
yildirim-escort
izmit-escort
melikgazi-escort
seydikemer-escort
kocasinan-escort
talas-escort
oludeniz-escort
beykoz-escort
fatih-escort
pendik-escort
pamukkale-escort
kirikhan-escort
sancaktepe-escort
sile-escort
alsancak-escort
akcaabat-escort
pozcu-escort
side-escort
basmane-escort
mavisehir-escort
narlidere-escort
kemalpasa-escort
dudullu-escort
ceyhan-escort
seferihisar-escort
gumbet-escort
goztepe-escort
yalikavak-escort
bergama-escort
odemis-escort
selcuk-escort
darica-escort
catalca-escort
arnavutkoy-escort
bagcilar-escort
silivri-escort
umraniye-escort
beyoglu-escort
atakent-escort
maltepe-escort
halkali-escort
bahcelievler-escort
basaksehir-escort
merzifon-escort
mut-escort
dogubeyazit-escort
eryaman-escort
baglar-escort
dalaman-escort
bahcesehir-escort
sultangazi-escort
uskudar-escort
esenler-escort
saricam-escort
kozan-escort
aksehir-escort
beysehir-escort
cumra-escort
seydisehir-escort
sisli-escort
maslak-escort
mecidiyekoy-escort
sariyer-escort
dortyol-escort
samandag-escort
taksim-escort
etiler-escort
bebek-escort
levent-escort
atasehir-escort
bakirkoy-escort
gungoren-escort
zeytinburnu-escort
eminonu-escort
gazipasa-escort
silifke-escort
cekmekoy-escort
ortakoy-escort
sirkeci-escort
eyup-escort
gaziosmanpasa-escort
kadikoy-escort
kagithane-escort
kartal-escort
sultanbeyli-escort
eyupsultan-escort
atakoy-escort
gayrettepe-escort
dolmabahce-escort
sishane-escort
nisantasi-escort
camlica-escort
unkapani-escort
merter-escort
cengelkoy-escort
moda-escort
kozyatagi-escort
tarabya-escort
sultanahmet-escort
balat-escort
kasimpasa-escort
sirinevler-escort
avcilar-escort
buyukcekmece-escort
yesilkoy-escort
istinye-escort
sultanciftligi-escort
semsipasa-escort
yesiltepe-escort
hadimkoy-escort
cebeci-escort
saskinbakkal-escort
kavacik-escort
turgutreis-escort
fikirtepe-escort
kurtkoy-escort
emirgan-escort
zafer-escort
silivrikapi-escort
duatepe-escort
guzelyali-escort
tarlabasi-escort
yenidogan-escort
haznedar-escort
icerenkoy-escort
inonu-escort
kucukyali-escort
erenkoy-escort
kayisdagi-escort
yali-escort
bostanci-escort
caddebostan-escort
acibadem-escort
suadiye-escort
talatpasa-escort
kartaltepe-escort
seyrantepe-escort
rami-escort
tesvikiye-escort
agva-escort
esatpasa-escort
alibeykoy-escort
cihangir-escort
cevatpasa-escort
hamidiye-escort
caglayan-escort
karagumruk-escort
sogutlucesme-escort
orhangazi-escort
gunesli-escort
esentepe-escort
istiklal-caddesi-escort
hurriyet-escort
muratpasa-escort
ferikoy-escort
baglarbasi-escort
nenehatun-escort
icmeler-escort
yenigun-escort
ulus-escort
kecioren-escort
yenimahalle-escort
menderes-escort
yesilyurt-escort
kalkan-escort
ofis-escort
kayapinar-escort
ergani-escort
bismil-escort
sur-escort
ipekyolu-escort
ercis-escort
tusba-escort
ozalp-escort
kiziltepe-escort
artuklu-escort
foca-escort
yunusemre-escort
soma-escort
davutpasa-escort
cevizlibag-escort
cemberlitas-escort
kumburgaz-escort
kemerburgaz-escort
bayrampasa-escort
ayazaga-escort
belek-escort
kundu-escort
beldibi-escort
korkuteli-escort
beypazari-escort
cubuk-escort
elmadag-escort
haymana-escort
kahramankazan-escort
pursaklar-escort
akyurt-escort
basiskele-escort
cayirova-escort
derince-escort
dilovasi-escort
golcuk-escort
kandira-escort
karamursel-escort
kartepe-escort
korfez-escort
golbasi-escort
kahta-escort
ayvacik-escort
bozcaada-escort
can-escort
ezine-escort
gelibolu-escort
gokceada-escort
yenice-escort
palandoken-escort
aziziye-escort
horasan-escort
diyadin-escort
eleskirt-escort
patnos-escort
tutak-escort
gemlik-escort
gursu-escort
iznik-escort
karacabey-escort
kestel-escort
mudanya-escort
mustafa-kemalpasa-escort
bolvadin-escort
cay-escort
dinar-escort
emirdag-escort
sandikli-escort
suluova-escort
tasova-escort
munich-escort
stuttgart-escort
hopa-escort
yusufeli-escort
sinanpasa-escort
suhut-escort
bozdogan-escort
cine-escort
germencik-escort
incirliova-escort
bigadic-escort
burhaniye-escort
dursunbey-escort
erdek-escort
gonen-escort
karesi-escort
sindirgi-escort
susurluk-escort
amasra-escort
bozuyuk-escort
osmaneli-escort
genc-escort
karliova-escort
solhan-escort
adilcevaz-escort
ahlat-escort
guroymak-escort
hizan-escort
tatvan-escort
mutki-escort
gerede-escort
mudurnu-escort
bucak-escort
golhisar-escort
alaca-escort
iskilip-escort
osmancik-escort
sungurlu-escort
acipayam-escort
buldan-escort
civril-escort
honaz-escort
tavas-escort
uzunkopru-escort
tepebasi-escort
islahiye-escort
nizip-escort
nurdagi-escort
oguzeli-escort
araban-escort
bulancak-escort
espiye-escort
gorele-escort
tirebolu-escort
egirdir-escort
yalvac-escort
bunyan-escort
develi-escort
yahyali-escort
domanic-escort
gediz-escort
simav-escort
tavsanli-escort
akcadag-escort
battalgazi-escort
darende-escort
dogansehir-escort
alasehir-escort
demirci-escort
gordes-escort
avrupa-yakasi-escort
anadolu-yakasi-escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort