Haber

Yağışların ardından barajlardaki su seviyesi yükseldi

Yağışların ardından barajlardaki su seviyesi yükseldi

Su seviyesinin yükseldiği gölet vatandaşların yüzünü güldürdü

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bulunan Türkmenli Göleti’nde kurak geçen kış mevsiminin ardından son günlerde etkili olan yağışlarla su seviyesi yükseldi. Bölge halkının su ihtiyacını karşılayan gölette artan su seviyesi vatandaşların yüzünü güldürdü.

Kuraklık kış aylarında ülke genelinde etkisini gösterirken, Trakya bölgesi de kuraklıktan etkilendi. Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesi Yeniçiftlik Mahallesi’nde bulunan Türkmenli Göleti de kış aylarında yağışların etkisiz kalması nedeniyle kuruma noktasına geldi. Nisan ayı itibari ile yağan şiddetli yağışlarla birlikte bölge halkının su ihtiyacını karşılayan Türkmenli Göleti’nde su seviyesi gözle görülür şekilde yükseldi. Gölette yükselen su seviyesi vatandaşları memnun ederken, hafta sonunu ve güzel havayı değerlendiren olta balıkçıları, oltalarla balık tutmanın keyfini çıkardı.

“Gölde su seviyesi yükseldi, bu sevindirici bir durum”

Havaların yağışlı olmasıyla birlikte göletteki su seviyesinin yükseldiğini ve bu durumun kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Özkan Ali Osmanoğlu, “Uzun zamandır buradayız, 1 ay önce geldik. Gölde çok durgunluk vardı. Bakın ailecek buraya balık tutmaya geldik. 4-5 haftadır bölgede güzel bir hava var.Yağmur etkili oldu. Gölde su seviyesi yükseldi, bu sevindirici bir durum. Bize mutluluk veriyor. Su hayat demektir, su olmayınca çektiğimiz dertleri bilirsiniz. İnşallah bu yıl musluklar akar, bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

‘Barajın suyu azaldı, yağışla birlikte çok yükselme var’

Göletin olta balıkçılarının uğrak yeri olduğunu belirten Sebahattin Aslan, “Barajın suyu azaldı, yağışlarla birlikte çok artış var. Balık derseniz balık yok. Hafta sonunu değerlendirmeye geldik. Orada. neredeyse her gün balığa gelen insanlar. Hafta sonları yoğun.”

Balığa gelen Metin Çevik, “Oğlumla balık tutmaya geldik. Yağışlardan sonra gölümüzde su seviyesi yükseldi. Hafta sonunu değerlendirmeye geldik. Balık yok ama bize ne olursa olsun” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu